Serwis informacyjny Klubu Esperanto
sobota, 01 lipca 2006
Esperanto - co to jest?

ESPERANTO - to od 119 lat doskonały środek porozumiewania się ludzi na wszystkich kontynentach.

W jednoczącej się Europie i w epoce globalizacji różnych dziedzin życia esperanto zaczyna pełnić rolę łatwego narzędzia komunikacji.

Jest najłatwiejszym językiem spośród praktycznie używanych na świecie, ładnie brzmiącym o prostej i logicznej strukturze. Słownik oparty został na rdzeniach wyrazowych języków indoeuropejskich, głównie romańskich, germańskich i anglosaskich. Łatwo nauczalny i przyswajalny nie tylko dla europejczyków.

Jest to język neutralny co oznacza, że nie jest własnością kultury żadnego narodu a jednocześnie jest własnością wszystkich - podobnie jak Internet (www.esperanto.pl).

Esperanto nie powoduje dyskryminacji języków narodowych - przyczynia się często do popularyzacji języków mniejszościowych.

Badania wykazały, że zanjomość esperanta jest świetną propedeutyką w nauczaniu języków obcych. Grupa dzieci, która wcześniej uczyła się esperanta szybciej nauczyła się kolejnego języka obcego np. francuskiego czy niemieckiego.

Według badań amerykańskich internautów esperanto jest drugim po angielskim językiem używanym w Internecie. Wielu młodych ludzi posiadło znajomość esperanta używając go tylko w formie elektronicznej i nie miało potem problemów w praktycznym dialogu (www.lernu.net).

/na podstawie "Verda Lumo" Biuletyn PSK Esperantystów/

11:58, klubesperanto , Język
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Adres e-mail:
Biblioteka Klubu Esperanto:
Blogi:
Esperanto na świecie:
Esperanto w eterze:
Esperanto w Europie:
Esperanto w Polsce:
Eurogento:
Foto - Galeria:
Galeria Video:
Instytucje i organizacje esperanckie:
Jak zwiedzić świat dzięki esperanto:
Kluby Esperanto:
Kongresy:
Kultura esperancka:
Media o esperanto:
Międzynarodowe Spotkania Esperanckie:
Napisali o nas:
Nauka języka:
Spotkania Młodzieży Esperanckiej:
Strony WWW w języku esperanto:
Wydawnictwa i czasopisma esperanckie: