Serwis informacyjny Klubu Esperanto
czwartek, 14 grudnia 2006
Esperanto a Unia Europejska
 

12 czerwca w MBP w Dąbrowie Górniczej, z inicjatywy Klubu Esperanto oraz Działu Książki Obcojęzycznej, odbyło się spotkanie młodzieży licealnej z Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego - Małgorzatą Handzlik, biegle władającą językiem esperanto. Prelekcja dotyczyła topografii języka esperanto w dzisiejszym zglobalizowanym społeczeństwie oraz roli jaką może w przyszłości pełnić w strukturach europejskich.

Pani Poseł w swojej prelekcji zwróciła uwagę na rosnącą liczbę tłumaczeń oraz konieczność zatrudniania dodatkowych tłumaczy z powodu nowych państw przystępujących do Unii Europejskiej. Jak do tej pory oficjalnym i przewodnim językiem wciąż pozostaje angielski  i francuski. Prawdopodobnie w przyszłości koniecznością stanie się wdrożenie jednego języka, który znacznie ułatwi prace Europarlamentu.

Esperantyści żywią nadzieję, że tym językiem stanie się międzynarodowe esperanto. Język idealnie się do tego nadaje. Używany jest w ponad 80 krajach na 6-ciu kontynentach i służy nie tylko do nawiązywania kontaktów, czy wspólnych spotkań ludzi z różnych krajów. Bywa stosowany podczas oficjalnych obrad przez takie organizacje jak ONZ czy UNESCO. Jest podstawowym językiem używanym w pracach Akademii Nauk w San Marino. Dlaczego zatem nie mógłby stać się językiem obrad Europarlamentu!!?

W ramach unijnego programu Socrates-Comenius języka esperanto można uczyć się w niektórych szkołach podstawowych i średnich. Nauka esperanta prowadzona jest także na uniwersytetach i politechnikach, jak również w Euroscola, firmowanych przez Parlament Europejski. W Polsce języka można uczyć się na kursach organizowanych przez PZE oraz za pośrednictwem Internetu. W trakcie spotkania Pani Poseł przedstawiła podstawowe zasady gramatyczne i słowotwórcze esperanta, tym samym zachęcając zebranych do nauki tego języka.

Na zakończenie przedstawiciel Klubu Esperanto Jerzy Walaszek wręczył Europoseł własnoręcznie sporządzony wykaz książek, będących własnością Klubu, przeznaczonych do nauki języka i czytania w oryginale. Obdarował także pamiątkową reprodukcją zachowanego w zbiorach esperanckich ekslibrisu, wykonanego niegdyś przez Małgorzatę Handzlik.

 

13:27, klubesperanto , Klub
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 października 2006
Kurs języka esperanto
25 października rozpoczęła się kolejna edycja kursu języka esperanto. Tym razem kurs odbywa się w MBP Filia nr 5 w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu. Zainteresowanych zapraszamy!
16:10, klubesperanto , Klub
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lipca 2006
Światowy Dzień Esperanta (1)

15 grudnia 2005 r. założyciele Klubu Esperanto Jerzy Walaszek oraz Rajmund Kubisa zorganizowali w MBP w Dąbrowie Górniczej obchody Światowego Dnia Esperanta. Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona wydawnictwom esperanckim. W gablotach zostały wystawione czasopisma i beletrystyka esperancka, podręczniki do nauki języka esperanto oraz słowniki.

Jerzy Walaszek - organizator wystawy

Literatura naukowa i słowniki esperanckie

Czasopisma esperanckie

19:24, klubesperanto , Klub
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 lipca 2006
Klub Esperanto
W tej kategorii bloga znajdziecie Państwo informacje dotyczące działalności Klubu Esperanto działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. 
     Spotykamy się w każdą środę o godz. 16.00. Oprócz pogłębiania swoich umiejętności językowych staramy się popularyzować ideę języka esperanto. W tym celu postanowiliśmy zorganizować kursy języka esperanto, które od czerwca 2005r. z powodzeniem odbywają się w Dziale Książki Obcojęzycznej Miejskiej Bibilioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.
Zajęcia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych bez względu na wiek. Kurs podstawowy obejmuje 60 godzin i kończy się egzaminem. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursu potwierdzone przez Polski Związek Esperantystów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Dodatkowe informacje: klubesperanto@gazeta.pl
Zapisy na kolejne edycje kursów:
Dział Książki Obcojęzycznej
e-mail: dko@biblioteka-dg.pl
 
 
 
Siedziba klubu w MPB
Najmłodszy uczestnik kursu
12:45, klubesperanto , Klub
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Adres e-mail:
Biblioteka Klubu Esperanto:
Blogi:
Esperanto na świecie:
Esperanto w eterze:
Esperanto w Europie:
Esperanto w Polsce:
Eurogento:
Foto - Galeria:
Galeria Video:
Instytucje i organizacje esperanckie:
Jak zwiedzić świat dzięki esperanto:
Kluby Esperanto:
Kongresy:
Kultura esperancka:
Media o esperanto:
Międzynarodowe Spotkania Esperanckie:
Napisali o nas:
Nauka języka:
Spotkania Młodzieży Esperanckiej:
Strony WWW w języku esperanto:
Wydawnictwa i czasopisma esperanckie: