Serwis informacyjny Klubu Esperanto
piątek, 10 kwietnia 2009

     WESOŁYCH

               ŚWIĄT

                                                                                         ŻYCZY

                                                                        KLUB ESPERANTO

14:03, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2009
Mamy newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o działalności naszego klubu lub wiedzieć, co dzieje się w świecie esperancji? Nie zwlekaj!

Uruchomiliśmy opcję newslettera. Osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji prosimy o wpisywanie adresów mailowych. Opcja dostępna pod zakładkami (na dole strony, tuż pod licznikiem odwiedzin). Polecamy!

14:14, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2009
Kurs konwersacyjny trwa!

Od 7 stycznia 2009 r. zapraszamy na kontynuację kursu konwersacyjnego. Zajęcia prowadzone będą w każdy poniedziałek i środę od 16.00-18.00.

Osoby zainteresowane nauką esperanta od podstaw proszone są o kontakt na adres: klubesperanto@gazeta.pl lub bezpośrednio u lektora w/w terminach.

15:59, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 lutego 2008
Esperanto na uniwersytecie
11 lutego w PKZ, w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wykład o języku esperanto wygłosi przewodniczący Polskiego Związku Esperantystów Stanisław Mandrak.
13:53, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lutego 2008
Jubileusz
9 lutego o godz. 11.00. (sobota) zapraszamy do PKZ na uroczystości związane z jubileuszem 50 - lecia esperanta w Sosnowcu. W obchodach udział wezmą esperantyści z Dąbrowy Górniczej oraz Sosnowca. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
16:35, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 listopada 2007
Ogłoszenie
Prosimy o nadesłanie adresu Pana z Białegostoku, który za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej kontaktował się w sprawie tłumaczeń z języka esperanto. Informacje w tej sprawie prosimy kierować na: klubesperanto@gazeta.pl
18:13, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 listopada 2007
Klub Esperanto w PKZ

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane nauką języka esperanto oraz zajęciami klubowymi do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Czekamy na Was w poniedziałki i wtorki od 16.00 - 20.00 oraz w soboty od 11.00 do 13.00 w sali nr 118, pierwsze piętro.

Absolwentów kursów serdecznie zapraszamy na spotkanie reaktywacyjne 20.11.2007 r. w godz. od 16.00 do 20.00.  

20:30, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 lutego 2007
Polemiki: Korwin - Mikke kontra Galor

Esperanto umarło

Jacyś dziwacy biadolą, że PR zlikwidowało audycje w jęz. esperanto. Nie bardzo rozumiem problem: przez pół godziny w tygodniu można pogadać w Internecie w dowolnym języku.

A co do samego esperanto: idea piękna, tylko (a) zacny dr. Ludwik Zamenhoff był amatorem - a raczej: nie znał (bo nie mógł...) prawa Zipfa-Mandelbrota; stąd esperanto ma nienaturalne długości słów (b) nie był to język "międzynarodowy", bo zestaw słów był wyłącznie europejski (c) w związku z tym naturalną organizacją używającą esperanto powinna być EWG, Rada Europy itp. Gdyby posiedzenia instytucji Wspólnoty Europejskiej, PE i KE odbywały się w esperanto - zaoszczędzilibyśmy miliardy na tłumaczkach (tylko nie byłoby wtedy kogo poklepywać po pupach, wzorem kol. Iwińskiego).

Esperantyści powinni więc byli 20 lat temu robić pikiety przed siedzibami EWG. Z chwilą, gdy EWG i WE nie przyjęły esperanto jako języka oficjalnego - esperanto umarło. Requiescat in pace!

Janusz Korwin-Mikke

(tekst pochodzi z "Dziennika Polskiego" http://www.dziennik.krakow.pl/public/?2007/01.03/Kraj/07/07.html )

 

Oto odpowiedź dr Zbigniewa Galora:

Esperanto żyje

Jacyś publicyści ogłaszają śmierć esperanta. Tak dzieje się co pewien czas już od 120 lat istnienia tego języka. Tym razem, przy okazji nadawanej od prawie 50 lat audycji w esperanto, której nagły zgon spowodowali prezesi PR - K. Czabański i J. Targalski.

A co do śmierci esperanta: idea propagandowo wspaniała, bo wiadomo, że nic tak nie wzbudza zainteresowania, jak nagła śmierć właśnie, tylko (a) zacny publicysta Janusz Korwin - Mikke jest lingwistą - chałupnikiem, stąd białe jest czasami dla niego czarne, bo jak inaczej rozumieć wmawianie czytelnikom istnienia jakiegoś problemu niepodpadania esperanta pod prawo Zipfa - Mandelbrota w sytuacji, gdy twierdzenie o spełnianiu przez ten język owego prawa, na równi także z takimi językami pozaeuropejskimi jak np. koreański jest wśród lingwistów, potwierdzoną badaniami, prawdą oczywistą (b) najpewniej też z powodu cmentarnych ciemności ujrzał tylko, faktycznie europejski, zestaw słów esperanta, ale już nie zobaczył jego struktury pozwalającej również Chińczykom, Japończykom łatwo posługiwać się tym językiem (c) spowity aurą pogrzebu zapomniał, że 20 lat temu esperanto umrzeć nie mogło,  - jeśli nawet od tego by to zależało - gdyż sprawa esperanta nawet nie stanęła na forum instytucji Wspólnoty Europejskiej, choć w 1985 rozpatrywana była w UNESCO i to z pozytywną o nim opinią. Esperanto więc żyje, nawet jeśli jacyś publicyści, zapatrzeni w tylne lusterko, w esperantystach widzą odmianę zombi. Morituri te salutant!

Zbigniew Galor

-------------------

dr Zbigniew Galor - socjolog, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego  w Poznaniu; Docent Międzynarodowej Akademii Nauk (AIS - Akademio Internacia de la Sciencoj) w San Marino. Opublikował m.in.: "Lumpenwłasność:szara strefa i margines społeczny", 2006; "Europa właścicieli" (red.), 2005; "Czy nowa klasa próżniacza? Lumpenpraca jako wyraz bezczynności zawodowej." /w:/ "Inna (?) Europa" red. B. Goryńska - Bittner, 2004.

12:48, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 lutego 2007
Zamenhof na Madagaskar

Był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Białystok był jego rodzinnym miastem. Mając 10 lat, na długo zanim został lekarzem okulistą z wiedeńskim dyplomem, napisał dramat "Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach".

Ten fragment pochodzi z felietonu Romana Kurkiewicza "Zamenhof na Madgaskar", który został opublikowany przez "Przekrój" 19.12.2006 r. Poniżej link do artykułu:

http://www.przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2553&Itemid=54

13:33, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 stycznia 2007
Ago Semajno - zdjęcia
Zachęcam do obejrzenia relacji fotograficznej z Ago Semajno 06/07, które w tym roku odbyło się w Nowym Sączu. Zdjęcia można obejrzeć w zakładce Foto - Galeria.
12:24, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 stycznia 2007
Esperantyści z WOŚP
Esperantyści z Białegostoku uczestniczyli w XV finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za pośrednictwem telewizji przekazali po esperancku pozdrowienia dla uczestników oraz członków WOŚP. Motywem przewodnim białostockiego finału WOŚP było hasło "Ponad podziałami, wyznaniami, religiami". Z Białegostoku pochodził twórca esperanta Ludwik Zamenhof, który był pierwszym polskim orędownikiem tolerancji i komunikacji międzynarodowej. O Esperantystach z Białegostoku można przeczytać: http://pelplin.pl/?id=1741, http://www.bstok.pl/news/?news=514
14:35, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 stycznia 2007
Wirtualny katalog literatury esperanckiej
 KATALOG  LITERATURY  ESPERANCKIEJ

 esperancko - polski

Wirtualna koncepcja nowoczesnego katalogowania klubowych lub prywatnych  księgozbiorów esperanckich, zalecana przez Polski Związek Esperantystów, na przykładzie  fragmentu wzorcowego katalogu esperanckiego.

Idea stworzenia wirtualnego katalogu księgozbiorów esperanckich, aby pomóc organizacyjnie bibliotekarzom amatorom, pojawiła się w grudniu 2005 roku, kiedy prof. dr Detlev Blanke zainicjował pierwsze Esperanckie Seminarium Bibliotekarzy w Herzbergu w Niemczech. 

W następstwie inicjatywy Profesora, Zarząd Główny Polskiego Związku Esperantystów, po bibliotekarskiej konsultacji, podjął decyzję zlecenia profesjonalnego opracowania  zwięzłego opisu bibliograficznego oraz prostego systemu klasyfikacyjnego, które będą zalecanymi wzorcami do opracowywania klubowych i prywatnych bibliotek esperanckich.

Arbitralnie wybrany, w oparciu o esperancki katalog wydawniczy UEA na rok 2001, prosty system działowy,  jest zalecany do katalogowania tylko małych księgozbiorów (do 1000 voluminów) obsługiwanych przez esperanckich bibliotekarzy-amatorów.

Dwujęzyczny oraz dwukolorowy opis "esperancko-polski" zamierza ułatwić, Polakom-nieesperantystom, zorientowanie się w tematyce literatury esperanckiej.   

Modelowy katalog, jako propozycja wirtualnej ekspozycji literatury esperanckiej w Polsce, jest przeznaczony  do dowolnego stosowania jak również do konsultacyjnego doskonalenia jego opisu  bibliograficznego jak również systemu klasyfikacyjnego w zależności od przyszłych potrzeb. Po zakończeniu wstępnych konsultacji zamierzamy jeszcze w tym roku albo na początku przyszłego roku, umieścić ten katalog na stronie internetowej www.esperanto.pl  i  udostępnić go również ogólnoświatowej esperancji.  

Będziemy usatysfakcjonowani, jeżeli ten pierwszy krok, zmierzający do popularyzacji zwięzłego,  ale profesjonalnego opisu i prostego systemu klasyfikacyjnego, pozwoli zainteresować potencjalnych czytelników bogactwem literatury esperanckiej, udostępnianej odtąd za pośrednictwem katalogów opracowanych przez bibliotekarzy esperanckich przysposobionych powyższym instruktażem.

Szczególnie wdzięczni będziemy, po wprowadzeniu tego katalogu na stronę internetową, za korespondencyjną współpracę pozwalającą na  uzupełnianie przez esperanckich czytelników, adnotacji występujących w czwartej strefie opisu,  poprzez dokładniejsze ale zawsze zwięzłe i  jednozdaniowe opisy treści książek, co nie tylko polskim użytkownikom tego katalogu pozwoli przyśpieszyć orientację w ogólnej treści poszukiwanej literatury esperanckiej.

Jest oczywiste że autor tego katalogu, nie mając okazji przeczytać każdej przedstawionej w nim książki, często musiał ograniczyć swoją adnotację do jednowyrazowej formy literackiej np.: opowiadanie, poezja, esej, artykuł ... itp., co tym bardziej stwarza okazję esperanckim użytkownikom do uzupełniania opisów adnotacyjnych. 

Uwagi, propozycje i wszelkie konstruktywne krytyki dotyczące systemu klasyfikacyjnego, struktury rekordu, opisu adnotacyjnego oraz wszelkich spraw związanych z katalogowaniem będą oczekiwane przez  konsultanta d/s bibliotek esperanckich w Polsce.

Odpowiedzialnym konsultantem ds. katalogowania esperanckiego jest Jerzy A.Walaszek, członek ZG PZE.

Adres kontaktowy: jerzy.walaszek@wp.pl.

 

Gliwice - Polska, 15 grudnia  2006 r. /wkrótce więcej szczegółowych informacji na blogu/
14:39, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 grudnia 2006
Nie chcą esperanta

Radio nie chce audycji po esperancku

Agnieszka Kublik
2006-12-15, ostatnia aktualizacja 2006-12-15 00:39

Wiceprezes Polskiego Radia Jerzy Targalski: - Jeśli Polska ma dlatego nadawać audycje po esperancku, bo jest dumna z Zamenhofa, to Izrael też powinien nadawać po esperancku.

Radio publiczne przez 47 lat nadawało audycje w języku esperanto. Dziś ostatni program.

O likwidacji zdecydował Targalski. I to on ustalił, że stanie się to 15 grudnia. A właśnie 15 grudnia esperantyści na całym świecie obchodzą rocznicę urodzin twórcy esperanta - Polaka Ludwika Zamenhofa.

Jak się dowiedzieliśmy od pracowników radia, Targalski pytany tydzień temu, dlaczego likwiduje redakcję, odparł: - A dlaczego Polska ma nadawać do esperancku, jeżeli Izrael nie nadaje po esperancku? Gdy zdziwieni dziennikarze powiedzieli, że Zamenhof to Polak, usłyszeli, że był to obywatel polski narodowości żydowskiej.

Zadzwoniliśmy wczoraj do Targalskiego.

"Gazeta": Czy istotnie odwoływał się Pan do żydowskiego pochodzenia twórcy języka esperanto?

Jerzy Targalski: Nie. Wyjaśniałem, że jeśli Polska ma dlatego nadawać audycje po esperancku, bo jest dumna z Zamenhofa, to Izrael też powinien nadawać po esperancku, bo chyba też jest dumny ze swego rodaka.

Jakie ma znaczenie, że Zamenhof był żydowskiego pochodzenia?

- A nie był? Argumentowałem, że skoro u nas wyrazem szacunku dla Zamenhofa ma być nadawanie po esperancku, to dlaczego nie jest szanowany w ten sam sposób w Izraelu?

Czy gdyby Izrael nadawał program w esperanto, uznałby Pan, że nasze radio też powinno?

- Gdyby tak było, tobym tego argumentu nie użył. Likwiduję tę redakcję, bo za publiczne pieniądze nie można finansować ruchu hobbystycznego. To pieniądze wyrzucone w błoto. Są inne słuszne zadania, które chcemy finansować, np. wydłużyć nadawanie w języku ukraińskim.

Zlikwidowana redakcja esperanto to trzy osoby: szefowa Barbara Pietrzak i dwóch dziennikarzy zatrudnionych na pół etatu. Pietrzak szacuje, że kosztowała 4 tys. zł miesięcznie. Przygotowywali codziennie półgodzinny program, cztery razy powtarzany. Programu można było słuchać na falach krótkich przez satelitę i internet.

Informacja o likwidacji redakcji rozeszła się na całym świecie. Esperantyści zaczęli pisać listy: do władz radia, do MSZ, do polskich ambasad, do Kancelarii Prezydenta. Listy przychodzą m.in. z Francji, Kanady, Finlandii, Estonii, Chin, Japonii, Australii, Brazylii.

Emilio Cid z Brazylii napisał do prezesa PR Krzysztofa Czabańskiego: "Nie potrafię sobie wyobrazić Polski bez esperanta, jak nie wyobraziłbym sobie Brazyli bez piłki nożnej".

Czabański list przekazał Targalskiemu. Ten odpisał: "Dziękujemy za poparcie dla decyzji o likwidacji audycji w języku esperanto".

Emilio Cid odpisał: "Nie potrafię zrozumieć, dlaczego ten pan Targalski chce prowokować esperantystę. Odpowiedział mi sarkastycznie, jakbym prosił o likwidację tych audycji!".

Fin Jorma Ahomaki: "Słucham tych audycji od 1959 r. i trudno mi w to uwierzyć, że będą zlikwidowane. Łza mi się zakręciła w oku. Przecież dzięki tym audycjom Polska ma tylu wiernych przyjaciół na świecie".

Nawet na stronie internetowej chińskich esperantystów można przeczytać: "Wierzę, że trzeba poszukać sojuszników w społeczeństwie polskim i w rządzie".

Redakcja esperanto funkcjonowała w ramach Radia Polonia. To radio w całości finansuje MSZ - rocznie blisko 9,5 mln zł. Rzecznik MSZ Paweł Sadoś: - Jesteśmy za utrzymaniem transmisji tej audycji.

Targalski poszedł więc na kompromis: audycja esperancka ma być nadawana przez internet. Powołuje się na badania, z których wynika, że 92 proc. tych, którzy słuchają esperanckich audycji, słuchają właśnie w sieci. Nie umie powiedzieć, kiedy ruszy internetowa wersja audycji.*Józef Darski (pseud. Targalskiego), "Gazeta Polska" (w recenzji "Pamięci po komunizmie" Śpiewaka): "Jeśli Paweł Śpiewak chce być jednym z nas, być Wildsteinem czy Dornem - witamy, ale jeśli stoi za tym poszukiwanie nowej armii przez osamotnionych generałów (...), to dziękujemy. Mamy własnych generałów i importowanych nie potrzebujemy".
/Tekst pochodzi z Gazety Wyborczej/
13:21, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 grudnia 2006
W nowym roku w nowym lokum
Od stycznia 2007 r. spotkania Klubu Esperanto odbywać się będą w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Kościuszki. Serdecznie zapraszamy!
12:35, klubesperanto , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Adres e-mail:
Biblioteka Klubu Esperanto:
Blogi:
Esperanto na świecie:
Esperanto w eterze:
Esperanto w Europie:
Esperanto w Polsce:
Eurogento:
Foto - Galeria:
Galeria Video:
Instytucje i organizacje esperanckie:
Jak zwiedzić świat dzięki esperanto:
Kluby Esperanto:
Kongresy:
Kultura esperancka:
Media o esperanto:
Międzynarodowe Spotkania Esperanckie:
Napisali o nas:
Nauka języka:
Spotkania Młodzieży Esperanckiej:
Strony WWW w języku esperanto:
Wydawnictwa i czasopisma esperanckie: