Serwis informacyjny Klubu Esperanto
poniedziałek, 17 lipca 2006
Światowy Dzień Esperanta (1)

15 grudnia 2005 r. założyciele Klubu Esperanto Jerzy Walaszek oraz Rajmund Kubisa zorganizowali w MBP w Dąbrowie Górniczej obchody Światowego Dnia Esperanta. Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona wydawnictwom esperanckim. W gablotach zostały wystawione czasopisma i beletrystyka esperancka, podręczniki do nauki języka esperanto oraz słowniki.

Jerzy Walaszek - organizator wystawy

Literatura naukowa i słowniki esperanckie

Czasopisma esperanckie

19:24, klubesperanto , Klub
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 lipca 2006
Literatura esperancka

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą zbiorów biblioteczki Klubu Esperanto. Posiadamy woluminy litertury pięknej, popularnonaukowej, podręczniki do nauki języka oraz czasopisma esperanckie. Gromadzimy także dokumentację audio-wideo /kasety, płyty CD/ z organizowanych przez Klub spotkań, wystaw, wycieczek.

                         Bajki dla dzieci

           Podręczniki do nauki języka esperanto

           Beletrystyka po esperancku

17:51, klubesperanto , Literatura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 lipca 2006
Wyprawa w Beskidy 16-18 czerwca 2006 r.

W dniach 16-18 czerwca członkowie Klubu Esperanto wraz z zaprzyjaźnionymi esperantystami z Krakowa oraz Czech odbyli pieszą wędrówkę na trasie Stożek - Soszów Wielki - Czantoria. Galerię zdjęć można obejrzeć w zakładce Międzynarodowe Spotkania Esperanckie, link Czantoria 2006 - fotorelacja. Sprawozdanie z tej wyprawy wkrótce.

13:28, klubesperanto , Galeria
Link Dodaj komentarz »
77 Spotkanie Esperantystów z Polski, Czech, Słowacji - Czantoria 2006

18 czerwca na szczycie Czantorii (994 m n.p.m) po raz 77 spotkali się esperantyści z Polski, Czech i Słowacji. Na spotkanie przybyli przedstawiciele klubów z wielu miast polskich oraz naszych południowych sąsiadów, w tym z : Opola, Częstochowy, Bielska-Białej, Cieszyna, Gliwic, Katowic, Świętochłowic, Krakowa, Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej. Relacja z przebiegu międzynarodowego spotkania wkrótce na stronach bloga.

12:39, klubesperanto , Galeria
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 lipca 2006
Klub Esperanto
W tej kategorii bloga znajdziecie Państwo informacje dotyczące działalności Klubu Esperanto działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. 
     Spotykamy się w każdą środę o godz. 16.00. Oprócz pogłębiania swoich umiejętności językowych staramy się popularyzować ideę języka esperanto. W tym celu postanowiliśmy zorganizować kursy języka esperanto, które od czerwca 2005r. z powodzeniem odbywają się w Dziale Książki Obcojęzycznej Miejskiej Bibilioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.
Zajęcia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych bez względu na wiek. Kurs podstawowy obejmuje 60 godzin i kończy się egzaminem. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursu potwierdzone przez Polski Związek Esperantystów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Dodatkowe informacje: klubesperanto@gazeta.pl
Zapisy na kolejne edycje kursów:
Dział Książki Obcojęzycznej
e-mail: dko@biblioteka-dg.pl
 
 
 
Siedziba klubu w MPB
Najmłodszy uczestnik kursu
12:45, klubesperanto , Klub
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 lipca 2006
Jak powstało esperanto

   Esperanto - język międzynarodowy

Krótka historia ESPERANTA:

Twórcą esperanta, o czym nie wiele osób wie, był warszawski lekarz Ludwik Zamenhof (1859-1917). Z wykształcenia okulista, z zamiłowania poliglota. Prawdopodobnie fakt narodzin w okresie kiedy Polska znajdowała się pod zaborami wpłynął na znakomitą znajomość kilku języków obcych (pod koniec życia znał ich aż 10) i przyczynił się do opracowania języka o charakterze międzynarodwym. Projekt opublikował w 1887 roku w Warszawie pod pseudonimem Doktor Esperanto (dosł.: doktor mający nadzieję). Od pseudonimu twórcy wziął później nazwę sam język.

Ludzkość od dawna czuła potrzebę znalezienia neutralnego języka międzynarodowego. W pewnych okresach historycznych występujące w tej roli języki narodowe stawiały w uprzywilejowanej pozycji kraje i narody, z których się wywodziły. Znim Zamenhof upowszechnił swój pomysł opracowano wiele projektów takiego neutralnego języka. Wśród autorów pojawiły się takie znamienite umysły jak Descartes czy Leibniz. Jednak większość tych projektów nie znalazła praktycznego zastosowania. Okazały się zbyt skomplikowane w budowie i trudne do opanowania. Zamenhof przede wszystkim oparł się na gruntownej znajomości wielu języków narodowych: angielskiego, niemieckiego, włoskiego a nawet polskiego. Czy te oto słowa domo, aktoro nie wydają się brzmieć znajomo? A te: hundo (pies), kato (kot), floro (kwiat). Mam nadzieję, tak jak miał ją Zamenhof, że po przeczytaniu tego tekstu choć część z Was zainteresuje się ESPERANTEM. A może nawet nabierze chęci do nauki tego języka. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na tej stronie.

Na koniec mały słowniczek:

esperanto - mający nadzieję

esperi - mieć nadzieję, spodziewać się

espero - nadzieja

esperantisto - esperantysta

esperantistino - esperantystka

 

 

 

sobota, 01 lipca 2006
Esperanto - co to jest?

ESPERANTO - to od 119 lat doskonały środek porozumiewania się ludzi na wszystkich kontynentach.

W jednoczącej się Europie i w epoce globalizacji różnych dziedzin życia esperanto zaczyna pełnić rolę łatwego narzędzia komunikacji.

Jest najłatwiejszym językiem spośród praktycznie używanych na świecie, ładnie brzmiącym o prostej i logicznej strukturze. Słownik oparty został na rdzeniach wyrazowych języków indoeuropejskich, głównie romańskich, germańskich i anglosaskich. Łatwo nauczalny i przyswajalny nie tylko dla europejczyków.

Jest to język neutralny co oznacza, że nie jest własnością kultury żadnego narodu a jednocześnie jest własnością wszystkich - podobnie jak Internet (www.esperanto.pl).

Esperanto nie powoduje dyskryminacji języków narodowych - przyczynia się często do popularyzacji języków mniejszościowych.

Badania wykazały, że zanjomość esperanta jest świetną propedeutyką w nauczaniu języków obcych. Grupa dzieci, która wcześniej uczyła się esperanta szybciej nauczyła się kolejnego języka obcego np. francuskiego czy niemieckiego.

Według badań amerykańskich internautów esperanto jest drugim po angielskim językiem używanym w Internecie. Wielu młodych ludzi posiadło znajomość esperanta używając go tylko w formie elektronicznej i nie miało potem problemów w praktycznym dialogu (www.lernu.net).

/na podstawie "Verda Lumo" Biuletyn PSK Esperantystów/

11:58, klubesperanto , Język
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Adres e-mail:
Biblioteka Klubu Esperanto:
Blogi:
Esperanto na świecie:
Esperanto w eterze:
Esperanto w Europie:
Esperanto w Polsce:
Eurogento:
Foto - Galeria:
Galeria Video:
Instytucje i organizacje esperanckie:
Jak zwiedzić świat dzięki esperanto:
Kluby Esperanto:
Kongresy:
Kultura esperancka:
Media o esperanto:
Międzynarodowe Spotkania Esperanckie:
Napisali o nas:
Nauka języka:
Spotkania Młodzieży Esperanckiej:
Strony WWW w języku esperanto:
Wydawnictwa i czasopisma esperanckie: